9 przykazań posiadacza elektryka. Prosty poradnik kieszonkowy

Poradnik przygotował Nissan. To kieszonkowy zestaw przystępnych porad zarówno dla nowych, jak i doświadczonych użytkowników samochodów elektrycznych. Poradnik ukazuje się w czasie, gdy europejskie drogi znów zaczynają zapełniać się pojazdami, a liczba samochodów elektrycznych sprzedanych w krajach Unii Europejskiej w okresie od stycznia do kwietnia wzrosła o 68,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Etykieta kierowcy samochodu elektrycznego:
1. Wzajemna pomoc
Wyciągnij do innych pomocną dłoń, dzieląc się ze znajomymi i rodziną informacjami dotyczącymi lokalnych publicznych stacji ładowania. Możesz też korzystać z aplikacji i forów, by wymieniać się wskazówkami z innymi kierowcami samochodów elektrycznych z twojej okolicy. Możesz pomóc innym użytkownikom samochodów elektrycznych, rekomendując im najlepsze stacje oraz podpowiadając, gdzie warto zaplanować postój w dłuższej trasie.
2. Zwracaj uwagę na potrzeby innych użytkowników samochodów elektrycznych
Unikaj odłączania cudzych samochodów elektrycznych od stacji ładowania. Jeżeli masz własną stację ładowania w domu, zaproponuj korzystanie z niej sąsiadowi, przestrzegając zasad bezpieczeństwa oraz przepisów. Wzajemna grzeczność i uczynność są bardzo ważne. 88 proc. ludzi stara się ładować swoje pojazdy w domu, więc gdy ktoś znajdzie się w potrzebie, warto użyczyć mu prądu.
3. Jeśli masz auto z silnikiem spalinowym, nie blokuj miejsc parkingowych przy ładowarkach
Na stacji paliw nie parkujesz samochodu przy dystrybutorze, więc nie parkuj też przy stanowisku ładowania, jeżeli nie zamierzasz z niego skorzystać. Stanowiska parkingowe z ładowarką traktuj podobnie jak miejsca dla inwalidów — nie korzystaj z nich, gdy nie musisz. Gdy chcesz uzupełnić zapas energii, pomyśl też o innych i zastanów się, jak długo będziesz ładować auto.
4. Zadbaj o akumulator
Unikaj pozostawiania samochodu elektrycznego na dłużej z rozładowanym akumulatorem, ponieważ może to spowodować spadek jego pojemności i zmniejszenie zasięgu. W miarę możliwości parkuj samochód w zamkniętych pomieszczeniach o stałej temperaturze.
5. Planuj ładowanie
Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż, zaplanuj trasę i za pomocą dostępnych serwisów sprawdź dostępność punktów ładowania. Planowanie zawsze się opłaca i ułatwia pokonanie nawet dalekiej drogi.
6. Potrzebujesz tylko trochę prądu? Zostaw wiadomość za szybą
Jeżeli nie zamierzasz zbyt długo korzystać z publicznej stacji ładowania, zostaw wiadomość dla innych kierowców z informacją o tym, po jakim czasie lub o której godzinie zwolnisz ładowarkę. Korzystając z publicznych usług, musimy liczyć się z czasem. Stanowiska ładowania nie są tu wyjątkiem. Warto więc zostawić kartkę dla innego kierowcy samochodu elektrycznego z informacją, że może on odłączyć twoje auto, by doładować własne (o ile na danym stanowisku jest taka możliwość).
7. Sprawdzaj ciśnienie w oponach i ustawienia trybu jazdy
Aby zmaksymalizować wykorzystanie energii, włącz tryb energooszczędny i upewnij się, że ciśnienie powietrza w oponach jest zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Przestrzegając kilku prostych zasad, możesz zwiększyć wydajność swojego samochodu elektrycznego. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego trybu jazdy.
8. Sprawdź dostępne opcje ładowania
Samochód elektryczny ma w sobie coś z kota: śpi nawet 20 godzin na dobę, ale czas aktywności wykorzystuje maksymalnie. Samochódelektryczny ładujesz zupełnie jak smartfon. Możesz to zrobić wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci elektrycznej: na publicznej stacji szybkiego ładowania, z domowej ładowarki naściennej lub nawet ze zwykłego gniazdka elektrycznego.
9. Dbaj o lokalne stacje ładowania
Dbaj o publiczną infrastrukturę ładowania w okolicy tak samo, jak o własną ładowarkę w domu — by zawsze działała bezawaryjnie i z maksymalną wydajnością.